Dolar TL de Neler Oluyor ? ( 06.02.2017 )

Dolar TL paritesinde haftanın ilk gününe de düşüşlerle başladık. Açılışta 3,70 seviyesi civarında fiyatlanan ve yön bulmaya çalışan paritenin sabah saatlerinde 3,68 lere kadar gerilediğini ve Borsa İstanbul açılışı sonrasında 3,66 seviyesine kadar geriledi.  Ancak bu bölgede fazla kalamayan usdtry paritesi gelen tepki alımı ile birlikte yeniden 3,69 seviyesine kadar yükseldi.

Hafta açılışını beklerken gelen yeni bir haberde dikkat çekici olmuştu. Ziraat Bankası, TPAO, Türksat, BOTAŞ, BİST, Eti Maden, Çaykur ve PTT’nin devlete ait hisseleri Türkiye Varlık Fonu’na devredildi ve varlık fonununda   yönetim kurulu belli oldu. Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan artık Türkiye'nin çok büyük kurumlarını yönetecekler. Konunun piyasalara etkileri tartışılırken net olarak olumlu veya olumsuz şeklinde bir yorumda bulunmak şuan için zor görünüyor.

Dolar TL paritesinde teknik olarak bakıldığında düşüllerde destek görevi gören 3,72 bölgesinin artık olası çıkışlarda direnç olarak çalışması muhtemel durmaktadır. UsdTry paritesinde düşüşlerde 3,65 - 3.61 bölgeleri önemli konumda iken yükselişlerde 3,70 seviyesinin aşılması 3,72 ve 3,76 seviyelerinin hedef haline gelmesine neden olabilecektir. 3,70 seviyesinin aşılamaması durumunda dolar yeniden 3,68 altını zorlamak isteyebilir. Böyle bir durumda ilk etapta günün düşüğü 3,66 sonrasında ise destek olarak çalışabilecek 3,65 seviyesini takip ediyor olacağız.

Abd den gelen istihdam dataları sonrası özellikle işsizlik verisi ve ortalama saatlik kazaçlar verilerini beğenmeyen piyasalarda mart ayında abd den faiz arttırımı gelebilir algısı azalınca dxy de yaşanan düşüşle birlikte gevşemeyi sürdüren dolar tl de bu dönemde dxy bazlı hareketlenmeler izleyebileceğimizi söyleyebiliriz ancak dxy de oluşacak yukarı yönlü hareketler para birimimizi daha sert etkileme ihtimali diğer para birimlerine daha yüksek olabilecektir. Ayrıca nisan ayında yapılacak referandum öncesi riskleride hesaba katacak olursak dolar tl de 3,60 ları  alım için uygun bölgeler gibi göründüğü söylenebilir tabii ki bu süreçte dolar endeksindeki hareketlerde izlenmelidir.  

Comments

Parity Table

...

Economy Calendar