GbpUsd Akşam Analizi ( 02.02.2017 )

Boe Kararları Açıklandı ve Carney Sahne Aldı

İngiltere'de bugün tabiri caizse süper perşembe yaşandı bir yandan brexitin parlementoya sunulması diğer yandan Boe faiz kararı ve sonrasında gelen Carney Açıklamaları sterlin cephesinde sert hareketlere neden oldu. Boe beklendiği gibi faizleri değiştirmedi ve 0,25 olarak bıraktı. Ayrıca 435 milyar sterlin tutarındaki parasal genişlemesinde de herhangi bir değişikliğe gitmedi. Faiz kararının oy birliği ile alındığı belirtildi 9 üye de faizler aynı şekilde kalsın diyerek ortak bir faiz kararı alınması üzerinde anlaştılar Ancak Carney bu durumun diğer toplantılarda değişebileceğine de vurgular yaptı.

Ekonomik büyüme tahminini bu yıl için %1,4’den %2,0’ye, 2018 için %1,5’ten %1,6’ya, 2019 içinse %1,6’dan %1,7’ye çıkardı. Büyüme tahminlerindeki yukarı yönlü revize için gerekçe olarak mali teşvikler ve iyileşen global görünüm gösterildi.

Enflasyon tahminini bu çeyrek için %1,8’den %2,0’ye, 2018 ilk çeyrek içinse %2,8′ olan tahmini %2,7’ye çeken banka, 2019 çeyreğinde ise %2,6 rakamını korudu.

 

GBPUSD paritesi niye düştü ?

Boe kararları sonrasında GBPUSD paritesinde sert bir düşüş gerçekleşti. Düşüşlerin nedenlerine bakacak olursak iki ayrıntı dikkat çekmekte. Bunlardan ilki kısa vadeli  enflasyon beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesi (2017 çeyreği için %1,8’den %2,00’ye revize edilmesi), ikincisi ise genel makro dinamiklerde (enflasyon, büyüme ve işsizlik) güçlü bir revize beklentisinin gerçekleşmemesi olarak kaydedilmiştir.

Sterlin ’in baskı görmesine katkı sağlayan bu gelişmeler, GBPUSD paritesinin 1,2697 seviyesinden 1,2575 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu.

Carney Konuşması Düşüşleri Hızlandırdı

Kur hakkında herhangi bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını belirten Carney İngiltere Merkez Bankası BoE nin kararları sonrasında sahneye çıkan  BoE Başkanı Carney’in değerlendirmesi de sterlinde düşüşü tetikledi ve son zamanlarda yükselen enflasyon nedeni ile Boe nin sıkılaştırma taraftarı olduğu düşünceleri yayınlanan enflasyon raporu ve Carney in de bu raporu desteklemesi sonrasında sıkılaştırmanın yani faiz arttırımının çok da yakında kapıda olmadığına dair anlaşılmalara neden oldu ve sterlinde geri çekilmenin hızlanmasına sebep oldu. Verilere göre para politikasının her iki yöne de ilerleyebileceğine ilişkin değerlendirmeye bağlı kalan Carney, özellikle gelecek dönemde olası bir faiz artırımı ihtimalinin zayıfladığı yönündeki beklentileri destekledi.  Konuşmalar sonrasında sterlin dolar paritesi 1,2535 seviyesini test eti. Paritede 1,2535 seviyesi ciddi bir destek gibi duruyor ancak kırılması ana destek noktamız olan 1,2420 seviyesini yeniden gündeme getirebilir.

Paritede yeniden yükselişlerin yaşanması için 1,2580 üzerinde fiyatlamalara ihtiyaç vardır. Bu yükselişlere dolar endeksinde ki değer kayıplarının devam etmesi fırsat sağlayabilecektir ancak dolar endeksindeki toparlanma gbpusd paritesinde yeniden 1,2420 lere kadar bir düşüş hareketine sebep olabilecektir. 

 

Comments

Parity Table

...

Economy Calendar