NzdUsd Analizi ( NzdUsd Neden Yükseliyor )

NzdUsd paritesinde son 1 aydır süren yukarı momentum dün paritenin son 3 ay içerisindeki zirveye ulaşmasına neden oldu ve paritede bu bölgeden bir geri çekinme yaşandı. Tabi ki nzd nin değerlenmesinde dolar endeksinin bir miktar katkısı olmuş olsa da asıl olay Yeni Zelenda verilerinin beklentilerin yükseğinde gelmesi oldu. Burada son ay açıklanan verilerden özellikle enflasyon verileri oldukça iyi gelirken kötü gelen tek önemli veri ise 4,8 beklenirken 5 in üzerine çıkan Yeni Zelenda işsizlik verisi oldu.

NzdUsd paritesinde dün açıklanan enflasyon beklentileri sonucunda sert bir yükseliş izledik. burada açıklanan veriye baktığımızda önümüzdeki iki sene için enflasyon beklentisi %1.68’den %1.92’ye çıkmış ve bir senelik enflasyon beklentisi de %1.29’dan %1.52’ye yükselmiş duumda. Bu şekilde bir görüntü oluşunca nzd de sert bir değer kazancı izledik ve ve nzdusd paritesi bu ivme sonrasında 3 ayın zirvesine ulaşarak 0,737 seviyenin üzerini test etti. Sabah saatlerinde 0,735 seviyelerine kadar gerileyen ve 0,735 -0,736 hareketlerine devam eden paritede Çin tarafından gelen döviz miktarındaki azalma verisi sonrası sert bir düşüş yaşayarak 0,73 seviyesinin altına geriledi. 

Şu sıralarda 0,73 ün hemen altında fiyatlamalarına devam eden paritede 0,7285 ve 0,722 seviyeleri destek olarak ön plana çıkarken yukarı yönlü hareketlerde 0,737 ve  0,741 direnç noktaları olarak karşımıza çıkıyor. Dolar endeksinde euro dan hafif bir kaçış algısı oluşmaya başladıktan sonra yaşanan yükseliş japon yeni ve altın haricindeki tüm para birimlerini vurmuş gözükürken yarın nzd tarafından açıklanacak olan faiz kararıda nzdusd paritesi için çok büyük bir öneme sahip.

2016 yılında enflasyonun beklenen düzeyde olmamasını sebep göstererek 2 kez faiz indirimine giden Rbnz nin bu toplantıda herhangi bir faiz indirimine gitmesi beklenmiyor. Her ne kadar enflasyon beklentilerin üzerinde bir artışa sebep olmuş olsa da kötü gelen işsizlik verisi diğer verilerin çok da fazla tatmin edici olmayışı Yeni Zelenda Merkez Bankasının bu toplantıda yukarı yönlü bir faiz arttırımına gitme ihtimalini son derece düşük kılan etkenler olarak göze çarpıyor. 

Yine Yeni Zelenda Merkez Bankasının daha önce de çok kez vurguladığı yüksek nzd nin planlarımızı bozar uyarısıda nzd dolar karşısında son 3 ayın en yükseğine gelmişken nasıl bir açıklama olacak o da son derece merak konusu.  İyi gelen enflasyon verileri ve kötü gelen işsizlik verisi birleştiğinde biz nzdusd paritesinde olası yükselişlerde ( diğer değişkenler sabitken ) 0,735 üzeri fiyatlamaların satış fırsatı olarak değerlendirilebileceği kanaatindeyiz. Beklenti paylaşmak uygun olmayabilir ancak faiz açıklaması sırasında muhtemelen faizler aynı bırakılacağı için para biriminin değer kazandığından yakınan bir rbnz izlememiz muhtemel olacaktır.

Comments

Parity Table

...

Economy Calendar